Poradna

Nehet  

je ochrana zakončení prstů a zprostředkovává přenos tlaku na prsty s okolím, jelikož umožňuje okolní kůži lépe přenášet informace věcech, kterých se dotýkáme. Nehty se vyskytují jak na rukou, tak i nohou. Rychlost růstu nehtů je na rukou v průměru 0,1 mm za den a na nohou 3 až 4x pomalejší. Nehet obvykle dosahuje tloušťky 0,5 až1 mm.

Stavba nehtu

Nehet je rohová nehtová ploténka, která je tvořena zrohovatělými buňkami. Je průhledná, tenká a skládá se ze 3 až 4 různě zrohovatělých (a tvrdých) vrstev, které leží na nehtovém lůžku. Je tlustá 0,50 až 0,75 mm.Skládá se ze tří vrstev: dorzální nehet – tvrdý keratin, intermediální nehet – měkký keratin, ventrální nehet – hyponychiální keratin. Vyrůstá z kořene nehtu a posouvá se po nehtovém lůžku (velmi citlivé) až k volnému okraji nehtu. Vlastní nehet vyrůstá zpod zadního nehtového valu – matrix, která je přímým pookračováním nehtového lůžka. Lůžko nehtu, po které se posouvá nehtová ploténka, je měkká tkáň odpovídající zárodečné vrstvě pokožky.

 

V dolní části nehtové ploténky je poloměsíčitá skvrna bělavé barvy, nazývaná lunula – měsíček. Zde je nehet nejvíc připevněn a je u každého jednotlivce jinak velký. Nehtová ploténka tu obsahuje množství dutinek, které jsou světlejšího zabarvení. Nehet ohraničují postranní valy. Kožní nehtový val (paronychium) přirůstá k nehtu nadnehtovou kůžičku (v oblasti lunuly se nazývá eponychium, pod volným okrajem nehtu zpředu hyponychium). Spojení nehtu s lůžkem obstarává v kořenové matrix i na klenbě valu nedokonale zrohovatělá vrstva epidermální, která se nazývá „lůžkový nehet“. Jeho rohové buňky mají dosti tuku, proto je měkký. 

Jak má vypadat zdravý nehet?

 • Zdravý nehet je hladký, bez žlábků a rýh.

 • Je lehce klenutý,, má narůžovělou plochu a přírodní lesk.

 • U kořene nehtu je viditelný nehtový měsíček, polokruhová bílá kresba nehtu.

 • Nehtová kůžička obklopuje nehet jako ochrana

 Jak hodnotíme nehty:

 • Podle tvaru shora – krátký, dlouhý, široký či úzký, okrouhlý či hranatý

 • Podle profilu zpředu – klenutost nehtu, tvar polokruhu, ostré hrany, stáčivost nehtu

 • Podle známek (markerů) v nehtové rohovině – viditelné skvrny, prohlubně, vyvýšeniny (podélné, příčné), drážky, nenormální útvary na nehtu

 • Podle barvy – odstíny růžové, ev. bílé, stupně modré, žlutě skvrnité nehty, černé nehty

 • Podle kvality – nehty silné, tenké, jemné, ohebné, tvrdé, lámavé, elastické

 

Nehty také mohou upozorňovat na choroby:

Krátký nehet – Může signalizovat organickou srdeční vadu, někdy dědičnou. Někdy může být tento signál spojen s odlišným tvarem nehtu, podobnému hodinovému sklíčku.

Okousané nehty – Signalizují nervozitu. Pozor! Okusování nehtů může způsobit  až onemocnění žaludku.

 Oválné nehty – Nehty kulovitého nebo paličkovitého tvaru mohou signalizovat onemocnění průdušek nebo sklon k tuberkulóze. Tento tvar nehtů se může vyskytnout i u plicních nádorů. 

Bílé skvrny na nehtech – Znamenají nadměrné hromadění kyseliny močové v organismu. Mohou však být způsobeny i nesprávně prováděnou manikúrou. 

Bledé a namodralé nehty – Mohou signalizovat nedostatek železa. Namodralé nehty jsou příznakem nedokysličeného organismu. 

Podélné drážky na nehtech – Mohou signalizovat špatnou činnost zažívacího ústrojí. Vlnité příčné rýhy vznikají důsledkem vyššího obsahu zplodin v organismu. Drážky na palci jsou časté u kuřáků. 

Tvrdé nebo měkké nehty – Tvrdé nehty se vyskytují u lidí se silnou kostrou a stavbou kostí. Měkké nehty jsou naopak známkou měkké stavby kostí. 

Lámavé či třepivé nehty – Lámavé nehty mohou být způsobeny častým používáním laků na nehty, ale mohou signalizovat i zvýšené vápenatění cév. Třepivost nehtů je často spojena se špatnou funkcí štítné žlázy (většinou sníženou). Tuto poruchu doprovází také suchá kůže. 

Ploché nehty – Ploché až lžičkovité (konkávní) nehty mohou signalizovat chudokrevnost.

ZEPTEJTE SE:

8 komentářů u „Poradna

 1. Vladimíra

  Dobrý den.
  Chtěla bych vás požádat o radu ohledně mých nehtíků. Chtěla bych si nechat udělat P-shine manikuru,moc se mi líbí. Ale na pravé ruce na prsteníčku se mi dělají podélné rýhy, ve kterých potom nehet praskne. Nevadila by tato manikura na tomto nehtu?
  A ještě jedna věc – kde sídlíte ve Slaném?
  Děkuji Vladimíra

  1. admin Autor příspěvku

   Dobrý den, omlouvám se, ale na pedikúru nemám rekvalifikaci 🙁 Doporučuji Romanko!!!! nohy strčit do kýble s horkou vodou, odrbat starou -velmi starou kůži na patách 🙂 zapilovat nehtíky, zatlačit kůžičky, natřít krémem a domácí P-shine je hotov 🙂 HODNĚ ÚSPĚCHŮ a prosím foto !!! 🙂 🙂 🙂

  1. admin Autor příspěvku

   Dobrý den, gelové nehty lze s pomocí umělých tipů udělat i na okousané nehtíky a při troše trpělivosti nechat svoje nehty dorůst. Jako první pomoc bych zkusila lak na nehty proti kousání nehtů, má hořkou chuť a opravdu „nechutná“ Přeji hodně trpělivosti 🙂

Napsat komentář